adbundanthearts.com

Mapy Zagrożenia Powodziowego

Dyrektywa 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dyrektywa Powodziowa) wymaga przygotowania map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP) w terminie do 22 grudnia 2013 r. Za opracowanie map zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145 ze zm. ) odpowiada Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego zostały opracowane w ramach projektu "Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami" (ISOK) przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB - Centra Modelowania Powodzi i Suszy w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu. W dniu 22 grudnia 2013 r. mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego, przekazane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, zostały opublikowane na Hydroportalu MZP i MRP w formie plików PDF. W 2014 r. mapy podlegały sprawdzaniu i weryfikacji.

  1. Wraz z głębokością wody
  2. I poddtopein

Wraz z głębokością wody

Zamknij Close

15 kwietnia 2015 r. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej opublikował na Hydroportalu () mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego w wersji kartograficznej w formacie pdf. Głównym celem opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego jest informowanie społeczeństwa o możliwości wystąpienia powodzi i jej skutków. Wspomagają właściwe zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz ograniczanie potencjalnych negatywnych konsekwencji powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej. Mapy te stanowią podstawę do opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym - ostatniego etapu wdrażania Dyrektywy Powodziowej. Poniżej załączono skany wizualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego (zasięg przestrzenny) (w formacie pdf) dla obszarów dorzeczy Wisły, Odry i Pregoły. Załączniki 353, 96 KB (pdf) szczegóły pobierz 536, 83 KB (pdf) 395, 03 KB (pdf) 382, 91 KB (pdf) 616, 69 KB (pdf) 590, 55 KB (pdf) 283, 22 KB (pdf) 573, 19 KB (pdf) 386 KB (pdf) 473, 88 KB (pdf) 620, 39 KB (pdf) pobierz

Rozporządzenie w sprawie opracowania MZP i MRP Szczegółowy opis metodyki, zakresu i formy opracowania map zostały przedstawione w "Raporcie w wykonania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego" wraz z załącznikami, dostępnym poniżej. W Raporcie zawarto również informacje na temat: formy publikacji i przekazania map organom administracji, zasad udostępniania map i danych z nimi związanych, podsumowanie uregulowań prawnych dotyczących uwzględniania map w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przeglądu i aktualizacji map.

mapy zagrożenia powodziowego płock
  1. Staż po angielsku
  2. Zbuntowany anioł cda 2017
  3. Mapy zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody
  4. Gry na windows 10
  5. Epoka Lodowcowa - ePlecaki do szkoły i na wakacje
  6. Podręczniki klasa 1 po podstawówce liceum i technikum | tanie książki w księgarni Gandalf.com.pl
  7. Mapy zagrożenia powodziowego (MZP), mapy ryzyka powodziowego (MRP), plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
  8. Mapy zagrożenia powodziowego płock
mapy zagrożenia powodziowego 2019

I poddtopein

W procesie modelowania wykorzystano bardzo dokładne dane przestrzenne, pozyskane metodą lotniczego skaningu laserowego tj. : numeryczny model terenu, którego dokładność wysokościowa sięga 10 - 15 cm oraz numeryczny model powierzchni terenu. Na potrzeby sporządzenia map opracowane zostały również nowe dane hydrologiczne, uwzględniające przepływy maksymalne, które wystąpiły podczas powodzi w 2010 r. W związku z wykorzystaniem zupełnie nowych, dokładniejszych danych wejściowych do modelowania, obszary zagrożenia powodziowego mogą różnić się od obszarów wskazanych w studiach ochrony przeciwpowodziowej, wykonanych wcześniej przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Należy pamiętać, że studia ochrony przeciwpowodziowej dla odcinków rzek, dla których nie wykonano map w I cyklu planistycznym, zachowują ważność do czasu sporządzenia i przekazania właściwym organom map zagrożenia powodziowego, opracowanych w kolejnych cyklach planistycznych. Zakres map ryzyka powodziowego Uzupełnieniem map zagrożenia powodziowego będą mapy ryzyka powodziowego, określające wartości potencjalnych strat powodziowych oraz przedstawiające obiekty narażone na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia.

Wieloletnie doświadczenie specjalistów Instytutu zapewnia jakość i profesjonalizm realizacji. " powiedział dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju. Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego publikowane są na stronie systemu ISOK:

mapy zagrożenia powodziowego shp

Są to obiekty, które pozwolą na ocenę ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej, czyli grupy, dla których należy ograniczyć negatywne skutki powodzi zgodnie z celami Dyrektywy Powodziowej.

Celem powstania tych dokumentów jest właściwe zarządzanie ryzykiem jakie może stwarzać powódź dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, gospodarki. Udostępnienie informacji o obszarach zagrożonych powodzią i poziomie tego zagrożenia, jak również wskazanie jakie ryzyko wiąże się z wystąpieniem powodzi na danym obszarze, z pewnością przyczyni się do podejmowania przez mieszkańców, jak również władze lokalne, świadomych decyzji odnośnie lokalizacji inwestycji. Każdy obywatel może sprawdzić, czy zamieszkuje obszar zagrożony powodzią, a jeśli tak, to jak bardzo jest zagrożony. Mapy stanowią podstawę dla racjonalnego planowania przestrzennego na obszarach zagrożonych powodzią, a tym samym dla ograniczania negatywnych skutków powodzi. Informacje zawarte na mapach będą również przydatne w reagowaniu i zarządzaniu kryzysowym w przypadku wystąpienia powodzi. Mapy mogą stanowić punkt wyjścia do prowadzania dalszych analiz niezbędnych do realizacji działań różnych organów administracji, w tym zarządzania kryzysowego.

Zakres danych zawartych na mapach z pewnością może stanowić element wspomagający wprowadzenie normatywów określających zasady ubezpieczenia ludzi i majątku trwałego na obszarach zagrożonych powodzią. Jednak głównym celem opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego jest stworzenie podstaw do opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym - ostatniego etapu wdrażania Dyrektywy Powodziowej. Mapy te będą skutecznym narzędziem pozyskiwania danych, podstawą ustanawiania priorytetów i podejmowania dalszych decyzji o charakterze technicznym, finansowym i politycznym dotyczących zarządzania ryzykiem powodziowym.