adbundanthearts.com

3 Maja Konstytucja | Konstytucja 3 Maja Z 1791 Roku - Teksty Polskich Konstytucji - Konstytucja - Infor.Pl

Król z kolei stanął na czele "stronnictwa królewskiego", które pragnęło reform, ale w uzgodnieniu z Rosją. W nocy 2 maja 1791 roku grupa posłów i senatorów zebrała się w Pałacu Radziwiłłowskim, gdzie odczytano projekt. Zgromadzeni wypowiedzieli się za jego przyjęciem. Następnego dnia sejm zebrał się w okrojonym składzie. Mimo protestów nielicznie zgromadzonej opozycji, konstytucję przyjęto wśród ogólnego entuzjazmu. Następnie wszyscy udali do katedry św. Jana, gdzie dokonano powtórnego uroczystego aktu przysięgi. Polska monarchia konstytucyjna utrzymała się jednak tylko rok i nie zdołała uchronić Rzeczypospolitej przed II rozbiorem.

Grafika

W tym czasie umiera brat królewski prymas Michał Poniatowski, o tym, że nie była to śmierć naturalna a po prostu pozwolono mu uniknąć hańby świadczy wierszyk "książę prymas zwąchał linę, wolał proszek niż drabinę". Ponieważ jednak pojawiła się pogłoska, że prymas uciekł jego zwłoki wystawiono na widok publiczny. Biskupa wileńskiego Ignacego Massalskiego, którego uwięziono odbił tłum Warszawy, wydarł z więzienia a ze względu na brak sznura, powieszono na lejcach końskich, które odpięto koniom ze stojącego nieopodal wozu. Biskup chełmski Skarszewski, który zwolnił Polaków od przysięgi na Konstytucję 3 maja i był organizatorem sejmu hańby, został również uwięziony, lecz na skutek tego, że Kościół zagroził Kościuszce klątwą a także pod namowami Juliana Ursyna Niemcewicza, przyjaciela Kościuszki, do którego znalazł drogę nuncjusz papieski, karę śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie. Po zajęciu Warszawy Skarszewski został przez Rosjan wyzwolony i wrócił na stolec biskupa Chełma, choć nie miał już święceń biskupich, gdyż zdjęto mu je, po ogłoszeniu wyroku.

Co rzeczywiście w następstwie tego nieporozumienia nastąpiło. Odezwały się wtedy okrzyki +Wiwat król! Wiwat Konstytucja! +. Stanisław August złożył od razu przysięgę na +Ustawę Rządową+ na ręce biskupa krakowskiego, Feliksa Turskiego" - pisze prof. Ugniewski. Prof. Z. Zielińska: Konstytucja 3 maja to przełom z wielu punktów widzenia W pierwszych zdaniach dokumentu podkreślano jedność państwa, czego wyrazem miał być jeden rząd, skarb i armia. Artykuł pierwszy konstytucji potwierdzał dominującą rolę religii katolickiej. W drugim zaakcentowano pozycję szlachty, gwarantując jej przyznane dawniej przywileje. "Szlachtę za najpierwszych obrońców wolności i niniejszej konstytucyi uznajemy; każdego szlachcica cnocie, obywatelstwu i honorowi, jej świętość do szanowania, jej trwałość strzeżenia poruczamy, jako jedyną twierdzę ojczyzny i swobód naszych" - podkreślono w ustawie. Artykuł trzeci dokumentu potwierdzał prawo mieszczan do samostanowienia w istotnych sprawach, posiadania ziemi oraz przyjmowania ich do stanu szlacheckiego.

Konstytycja 3 maja

Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji. Uchwalenie Konstytucji 3 maja – obraz Jana Matejki, 1891 Konstytucja 3 maja – trójpodział władzy Władzę ustawodawczą posiadał dwuizbowy parlament. W skład parlamentu wchodziła Izba Poselska na którą składało się 204 posłów (szlachta ziemiańska) oraz 24 plenipotentów reprezentujących miasta królewskie. Oraz Izba Senacka (132 członków), w której mogli zasiadać, senatorowi, wojewodzie, kasztelani, ministrowie oraz biskupi. Władzę wykonawczą posiadała rada królewska w skład której wchodzili Król jako przewodniczący, pięciu ministrów, prymas Polski (jako przewodniczący Komisji Edukacji Narodowej), oraz bez prawa głosu następca tronu, marszałek sejmu i dwóch sekretarzy.

3 maja konstytucja święto

Konstytucja 1 maja

3 maja konstytucja apel 2017
  1. Konstytucja 3 maja historia prosto z zamku
  2. Konstytucja maja
  3. Konstytucja 3 maja – Porady językowe – Obcy język polski

Konstytucja 3-ego

konstytucja 3 maja film edukacyjny

Mało kto o tym dziś myśli, ale na podstawie dokumentu "Dagome Iudex" Polska stała się krajem lennym względem Watykanu, co nakładało na nas obowiązek płacenia świętopietrza a na Watykan obowiązek opieki nad Polską. Świętopietrze, czyli denar św. Piotra, coroczna danina opłacana przez Polskę i inne kraje na rzecz Watykanu opłacana była przez Polskę od czasów Mieszka I po rok 1555, kiedy to na skutek reformacji zaniechano poboru tej daniny. Papież Pius IX wznowił tę daninę w roku 1871 i płacona jest ona przez Polskę po dzień dzisiejszy. Dziś jest to kwota zebrana na tacę we wszystkich kościołach w Polsce w pierwszą niedzielę po 29 kwietnia. Tak więc Polska wywiązuje się ze zobowiązania jakiego podjął się Mieszko I w całym okresie jego obowiązywania. KOŚCIÓŁ A PRÓBA RATOWANIA NIEPODLEGŁOŚCI, CZYLI KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791 R. Mówiąc o Konstytucji 3 maja, drugiej w świecie uchwalonej w 2 lata po Konstytucji USA, trzeba przypomnieć, że powstawała ona w czasach, gdy w Polsce trwały ogromne spory między katolikami a powstającymi religiami postreformacyjnymi.

Kościół a konstytucja 3 maja « Wolne Media

Jan Matejko "Konstytucja 3 maja" (1891) "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" to olej na płótnie o wymiarach 247x446 cm. Jan Matejko rozpoczął pracę nad obrazem w styczniu 1891 roku, a ukończył dopiero w październiku. Jednak już w maju, podczas oficjalnych obchodów setnej rocznicy uchwalenia konstytucji, dokonano prezentacji niemal gotowego dzieła. Odsłonięto go na wystawie w Sukiennicach, obecnie obraz znajduje się w Warszawie, w zbiorach Zamku Królewskiego. Obraz Matejki to scena zbiorowa ukazująca uczestników pochodu zmierzającego do Kolegiaty św. Jana, by zaprzysiąc tekst nowej konstytucji. Tło stanowi tu ulica Świętojańska, u jej wylotu widoczna jest fasada Zamku Królewskiego, gdzie obradowali posłowie. Posłom towarzyszy wiwatujący tłum warszawiaków, widać też postacie żołnierzy, którzy ochraniają pochód. Matejko sportretował tu wiele znanych osobistości. Mistrz posłużył się symboliką i nie zawsze pozostawał do końca wierny faktom historycznym, nadrzędnym celem dzieła było bowiem ukazanie doniosłości wydarzenia.

Kościół mógł mieć obawy, obawy o swoje majątki, gdyż Sejm Wielki (1789) uchwalił przeznaczenie dochodów z jednej z najbogatszych diecezji – diecezji krakowskiej – na potrzeby tworzenia armii w Polsce. Na wieść o tym prymas wyjechał z Polski w podróż po Europie, lecz wrócił po uchwaleniu konstytucji, na swoją zgubę. Rosja na Konstytucję 3 maja zareagowała zawiązując w Petersburgu konfederację targowicką, a dla ukrycia tego faktu manifest unieważniający Konstytucję ogłoszono w Targowicy, miejscowości należącej do majątku Stanisława Szczęsnego Potockiego. Głównymi działaczami tego spisku poza Potockim byli Seweryn Rzewuski, Franciszek Ksawery Branicki a ze strony kościelnej biskupi Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski, Michał Roman Sierakowski (naczelny kapelan konfederacji). Informację o zawiązaniu konfederacji przesłano na dwory różnych krajów, lecz odpowiedź otrzymano tylko z Watykanu, od papieża Piusa VI, który błogosławił konfederację i jej prace słowami "aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej".

Do stolicy przybyli przedstawiciele 141 miast królewskich, aby upomnieć się o prawa dla stanu mieszczańskiego. Ubrani na czarno delegaci pod przewodem prezydenta Warszawy Jana Dekerta przeszli ulicami stolicy pod Zamek Królewski, miejsce obrad Sejmu Czteroletniego, gdzie złożyli na ręce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego petycję, domagającą się przyznania praw publicznych dla mieszczan. Manifestacja zakończyła się uchwaleniem prawa o miastach. Karolina Kuźnica Kołłątajowska - grupa działaczy społecznych i politycznych z okresu Sejmu Czteroletniego, stanowiących najbardziej radykalny tzw. obóz reform. Nazwa tej grupy pochdzi stąd, że była on skupiona wokół Hugona Kołłątaja. Kuźnica upowszechniała hasła rewolucji francuskiej, krytykowała przywileje stanowe. Projekty Kołłątaja i Kuźnicy dotyczyły: zniesienia liberum veto i wolnych elekcji, uniezależnienia od Rosji, reformy wojskowej i podatkowej. Do Kuźnicy Kołłątajowskiej należeli - Franciszek Salezy Jezierski - Franciszek Ksawery Dmochowski - Franciszek Zabłocki - Józef Maier - Franciszek Jelski - Tomasz Maruszewski - Jan Dembowski - Kazimierz Konopka Siedzibą Kużnicy Kołłątajowskiej był dom Hugona Kołłątaja na Solcu w Warszawie.

W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z bożej łaski i woli narodu król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, wraz z stanami skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi.